Bulimia nervosa is az vészavarok közé sorolható, mint az előző cikkben említett anorexia nervosa. Tulajdonképpen ez egy táplálkozási magatartás zavar.
Többnyire nők és fiatal lányok, serdülők körében „népszerű” ez a betegség, hisz a média is hosszú évekig, évtizedekig azt sugallta, hogy a vékony nő a szép. (Hozzáteszem, korántsem biztos, hogy egészséges is…) Szóval ezek a fiatal nők komoly önértékelési problémákkal küzdenek.
Testalkatuk általában normál, míg az anorexia nervosában szenvedők nagyon vékonyak, soványak.
A betegség jellemzői többek között:
- rendszeres falás, többnyire szénhidrát
- önhánytatás
- hashajtók, vízhajtók szedése rendszeresen
- kimerítő edzések
- falás utáni bűntudat, szégyenérzet
- falás-önhánytatás titokban történik
Ebben a betegségben megfigyelhető a rövid idő alatt nagy mennyiségű étel fogyasztása, ahol elvesztik a kontrollt, s ez a falási roham heti 2 alkalommal is jelentkezhet (általában akkor, ha egyedül vannak).
Szövődményei lehetnek:
- fogzománc sérülése
- szájüreg gyulladása, sebek jelenléte
- emésztési zavarok
- alvászavar
- menstruációs zavarok
- kapcsolati zavarok…
A kezelésben első és legfontosabb lépés a bizalom felépítése a páciens felé, mert sok esetben titkolják például a falásokat, hashajtók-, vízhajtók stb szedését.
És íme néhány általános irány az étkezéssel kapcsolatban, hiszen ezt a beteg leletei alapján személyre szabottan kell meghatározni:
- megfelelő folyadékbevitel
- vitamin és ásványi anyag bevitel
- változatos étrend, mert sokszor egyoldalúan táplálkoznak
- energiaszegény, fehérjebő étrend

Nyersanyagok közül olyanokat érdemes választani, amik energiaszegények, mégis laktató ételek, mint például a sovány húsok és húskészítmények, csökkentett zsírtartalmú tej- és tejtermékek, teljes kiőrlésű kenyerek, péksütemények. Fontos a zöldség-gyümölcs bevitel, a diétásrostban gazdag étkezés, viszont gyümölcsökből az alacsony szénhidrát tartalmú javasolt. Zsiradékként például az olívaolajat részesítsük előnyben, folyadékként pedig a vizet.
Érdemes odafigyelni a családtagoknak és közeli ismerősöknek a bulimiás illető viselkedésére, gyakran fordul elő szorongás, depresszió is.
Nagyon fontos a terápiában a beteg belegyezésével pszichiátriai, belgyógyászati és dietetikai kezelés együttese, hogy egy komlplex szakmai gárda segítségével a folyamatos kontrollok által jobb és egészségesebb életet tudjon élni a páciens testileg, lelkileg egyaránt.