R&V Blog

Az egészséges élelmiszervásárlás rövid útmutatója 3. rész

Polgár Annamária
Polgár Annamária
2021.10.20 15:00
Az egészséges élelmiszervásárlás  rövid útmutatója 3. rész

Ma cikksorozatunk harmadik, záró részét olvashatják, az első részt itt, a második részt itt találják meg.  

Mire érdemes figyelni az élelmiszer cimkéken?

 

Csak azért, mert egy élelmiszer csomagolt formában érhető el, nem feltétlenül egészségtelen. Mégis érdemes elolvasni az összetevők címkéjét, és ellenőrizni a csomagolt termékek tápértékadatait.

Bár az egészségtelen, erősen feldolgozott élelmiszerek általában hosszú összetevőlistát tartalmaznak, ugyanez elmondható bizonyos tápláló, csomagolt élelmiszerekről is. Ezért fontos, hogy megnézze az összetevők címkéjét, mielőtt eldönti, hogy megvásárolja-e az adott terméket, vagy a polcon hagyja.

Ha az első néhány összetevő valamilyen édesítőszer, finomított gabona vagy erősen feldolgozott olaj, akkor az általában vészjelző értékkel bír és megfontolandó a termék megvásárlása. 

A legnagyobb figyelmet az élelmiszerek hozzáadott cukortartalmára érdemes fordítani. A túl sok hozzáadott cukor fogyasztása károsíthatja az általános egészségi állapotot, és növelheti az olyan betegségek kockázatát, mint a szívbetegségek, a mentális zavarok és a 2-es típusú cukorbetegség.

Bár a csomagoláson gyakran olyan szavak szerepeltek, mint "bio" és "gluténmentes", hogy azt higgyük, egészséges lehet, amennyiben például a cukorszirup a második helyen szerepel az összetevők listáján máris nem olyan egészséges az adott termék.

Ha olyan termékeket vásárol, amelyek általában tartalmaznak hozzáadott cukrot, például müzlit vagy gabonapelyhet, jó tanács, hogy olyan termékeket válasszon, amelyek adagonként kevesebb mint 6 gramm (1,5 teáskanál) hozzáadott cukrot tartalmaznak.

Hogyan nézzen ki egy egészséges bevásárlókosár?

Mindenkinek más és más a táplálkozási igénye, de általánosságban elmondható, hogy az egészséges élelmiszervásárlás a tápanyagokban gazdag élelmiszerekkel teli kosarat jelenti.

Íme egy példa arra, hogy mit tartalmazhat egy egészséges bevásárlókocsi:

Nem keményítőtartalmú zöldségek: karfiol, spárga, brokkoli, paprika, hagyma, fokhagyma, paprika, zöldségek, póréhagyma és gomba.

Gyümölcsök: narancs, banán, alma, grapefruit, citrom, áfonya, ananász és avokádó.

Fehérjék: tojás, hal, csirke, darált pulyka és tofu.

Keményítőtartalmú zöldségek: édesburgonya, burgonya és sütőtök.

Gabonafélék és hüvelyesek: quinoa, zab, barna rizs, szárított fekete bab, hajdina, vörös lencse, árpa.

Diófélék, magvak és magvajak: tökmag, makadámiadió, mandula és természetes mogyoróvaj.

Konzervek: lazac-, és szardíniakonzerv, babkonzerv,  paradicsomkockák és egyéb pácszószok.

Olajok és fűszerek stb. : olívaolaj, salátaöntet, avokádóolaj, salsa, almaecet, balzsamecet, szárított fűszerek és méz.

Tejtermékek és tejhelyettesítő termékek: joghurt, sajtok, mandulatej és kókuszjoghurt.

Rágcsálnivalók: zöldség chips, diákcsemege, cukrozatlan aszalt gyümölcsök és humusz.

Fagyasztott élelmiszerek: fagyasztott málna, fagyasztott garnélarák, fagyasztott brokkoli, fagyasztott zöldségmix.

Italok: víz, gyógytea és kávé.

Ez a lista nem teljes vagy végleges, de általános útmutatóként szolgálhat a bevásárlásokhoz.

Természetesen egy egészséges, kiegyensúlyozott étrendben a kedvenc ételek is helyet kapnak. A lényeg az, hogy amennyire lehet kerüljük a kevésbé egészségesnek tartott ételeket, mint például a chips, a fagylalt és a sütemények.

A kiegyensúlyozott étrendnek inkább a tápanyagdús ételeket kell előtérbe helyeznie, melyek nemcsak finomak, hanem biztosítják a szervezet számára a fejlődéshez szükséges tápanyagokat, miközben teret hagynak a kedvenc ételeink élvezetének.

A háztartásomban például mindig van jó minőségű csokoládé - jellemzően étcsokoládé -, és a natúr, csak sóval készült burgonyachipset is szeretem. Teljesen egészséges, ha időnként megkívánjuk ezeket az élelmiszereket és időről-időre kis mennyiségben fogyasztunk belőlük.

Összegzés

A lényeg, hogy az élelmiszervásárlásnak nem kell stresszesnek lennie.

Ha bevásárló-listát vagy étkezési tervet készít és feltérképezi a konyháját, a fagyasztóját és a kamráját majd feltölti azokat tartós alapanyagokkal,  könnyebbé és élvezetesebbé teheti a bevásárlást és a hétköznapokat.

Próbáljon ki néhányat a cikksorozatban leírt tippek közül, és mielőtt észrevenné, máris profi lehet az egészséges élelmiszervásárlásban.