- Gyümölcslé
Bár azt gondolhatjuk, hogy a szomjunkat gyümölcslével oltani egészségesebb, mint cukros üdítőket vagy cukrozott teákat inni, mégsem ez a legjobb italválasztás.
A gyümölcslé bár tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat, mégis magas a cukortartalma, és kevés a teljes gyümölcsökben található rost, vagyis nem különösebben laktató.
- Péksütemények
Az Amerikából hozzánk is begyűrűzött fánk, a fahéjas tekercs, a kakaós csiga és lekváros bukta csak néhány példa arra, hogy milyen reggelikért nyúlunk sokszor siettünkben.
Ezek azonban nem jó választásnak bizonyulnak a reggelihez. Tele vannak hozzáadott cukorral, zsírral és kalóriával, miközben kevés bennük a fehérje és a rost. Ez azt jelenti, hogy nem valószínű, hogy jelentős ideig jóllakottan tartanak, és a végén jóval ebédidő előtt éhesek lehetünk.
Érdemes ezeket a reggeli pékárukat különleges, egyszeri alkalmakra tartogatni, és inkább válasszunk kiegyensúlyozottabb ételt a mindennapi reggelinek.
- Édesített és alacsony zsírtartalmú vagy zsírszegény joghurtok
A joghurt számos előnyei közé tartozik a magas fehérje-, és probiotikum tartalma. A probiotikumok olyan élő baktériumok, amelyek javíthatják az emésztőrendszer egészségét.
Sok joghurtfajta azonban hozzáadott cukrot tartalmaz, ami kevésbé egészséges választássá teszi őket. Ráadásul sok népszerű fajtából a zsírtartalom nagy részét vagy egészét eltávolították, ami azt jelenti, hogy kevésbé lehetnek laktatóak, mint a teljes zsírtartalommal bíró társaik.
Ha egészségesebb alternatívát szeretne, próbálja ki például a teljes zsírtartalmú, cukrozatlan görög joghurtot. Ennek magasabb a fehérjetartalma, mint más fajtáknak, és könnyen édesíthetjük a magunk ízlése szerint. Például adhatunk hozzá egy kevés mézet vagy kalóriamentes édesítőszert, például steviát, vagy még jobb, ha szeletelt, reszelt vagy pürésített friss gyümölcsöt adunk hozzá.
- Reggeli szeletek
A reggeli szeleteknek számos fajtája fellelhető a piacon, a müzlitől kezdve a gabonapelyheken át a zabszeletig.
Sajnálatos módon ezek túlnyomó többsége erősen feldolgozott és tele van hozzáadott cukrokkal, ami miatt nem optimális reggeli választás.
Ha mégis a reggeli szelet mellett dönt, keressen olyat, amely teljes értékű élelmiszer-összetevőkből készült, korlátozott mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaz, és legalább 10 gramm fehérjét tartalmaz adagonként, hogy elősegítse a jóllakottságot.
- Felvágottak
Lényegében majdnem minden felvágott erősen feldolgozott - beleértve a szalonnát, kolbászt és sonkát is. Ezek tele vannak sóval, ami a sóérzékenyeknél növelheti a vérnyomást.
Más adalékanyagokat is tartalmaznak, például nitriteket, amelyek növelhetik bizonyos daganatos megbetegedések, például a gyomorrák kockázatát. Mindazonáltal több kutatásra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük, hogyan befolyásolja a feldolgozott húsáruk fogyasztása a daganat kockázatát.
Ettől függetlenül a bevitel csökkentése segíthet csökkenteni a kockázatot. Helyette próbáljon meg egyszerű, egészségesebb kolbászalternatívát készíteni fűszerezett darált sertéshúsból, vagy válassza a 100%-os sonkaféléket.
- Előre elkészített turmixok
Egyes előre elkészített turmixok többnyire hozzáadott cukrot tartalmaznak, és jellemzően porokból vagy keverékekből készülnek, nem pedig friss alapanyagokból.
Sajnos a turmixok általában kevés fehérjét tartalmaznak, így nem tartanak sokáig jóllakottan. Ha mégis szeretnénk időről időre gyümölcsturmixot fogyasztani érdemes a 100%-os variációt keresni vagy otthon elkészíteni és fehérjeporral kiegészíteni ( pl. növényi fehérjeporra).
Az ún. zöldturmixokhoz adhatunk olyan leveles zöldeket mint a spenót vagy fodros kel, friss gyümölcsöket, dióféléket, magvakat, zabot, vagy tejet esetleg igény szerint tejhelyettesítőket.
- Gyorséttermi reggelik
Néha nehéz elkerülni, hogy útközben, akár egy gyorsétteremben reggelizzünk. Azonban tudni érdemes, hogy a legtöbb gyorséttermi reggeli, például a tojással, szalonnával, kolbásszal, sajttal készült reggeli szendvicsek tele vannak kalóriával, zsírral és finomított szénhidrátokkal.
Hogy az egészségesebb oldalon maradjon, ne kérjen hasábburgonyát, és válasszon hozzáadott cukrot nem tartalmazó italt, például vizet, cukrozatlan teát vagy feketekávét.
12.Cukros kávéitalok
Az olyan különleges kávéitalok, mint a mokka, a frappé vagy a karamellás macchiato, cukros, édeskés italokat jelenthetnek. Egyes italok valójában 70 gramm cukrot tartalmaznak, ami adagonként 280 kalóriát vagy annál is többet jelent.
Ha ilyen italokat fogyaszt reggelire, az gyorsan megemelheti a vércukorszintet, majd egy idő után leejti és éhségérzetet vagy ingerlékenységet okozhat. Ráadásul, ha a reggeli ételek mellé ilyen italokat iszik, az étkezése valószínűleg túlzott kalóriát és cukrot tartalmaz, ami nem kívánt súlygyarapodáshoz vezethet.