R&V Blog

Reumatoid Arthritis (RA) diéta: Kerülendő ételek és táplálkozási tippek 2. rész

Polgár Annamária
Polgár Annamária
2022.03.23 11:00
Reumatoid Arthritis (RA) diéta: Kerülendő ételek és táplálkozási tippek 2. rész

A héten folytatjuk a Reumatoid Arthritisz étrendi javaslatait, a cikksorozat első részét itt olvashatják.

 Kerülendő élelmiszerek RA esetén

A gyulladáscsökkentő ételek fogyasztása mellett meg kell próbálnia elkerülni a gyulladást okozó ételeket is. Ezeket gyulladáskeltő ételeknek nevezzük, és közéjük tartozik számos gyakran fogyasztott élelmiszer.

Íme néhány példa azokra az élelmiszerekre, amelyek gyulladásos választ válthatnak ki:

-          feldolgozott szénhidrátok, mint a fehér liszt és a fehér cukor

-         telített és transzzsírok, melyek például a sült ételekben találhatóak

-         vörös és feldolgozott húsok

-         tejtermékek

-         tojás

Ha nem tudja teljesen elkerülni ezeket az élelmiszereket, próbáljon meg kevesebbet enni belőlük. Már egy kis változtatás is segíthet javítani az RA tüneteit. Ez különösen igaz, ha néhány gyulladáskeltő élelmiszert gyulladáscsökkentőre cserél, például vörös hús helyett halat választ ami egyben nagyon jó omega 3 forrás is.

Néhány diétatípus mely az RA kapcsán javasolható

A mediterrán étrend

Bizonyos étrendek természetes gyulladáscsökkentő hatással bírnak, a mediterrán étrend kiváló példa erre. Az amerikai Arthritis Alapítvány szerint ez a fajta étrend segíthet a gyulladás csökkentésében.

A fogyasztandó élelmiszerek közé tartoznak:

-          friss gyümölcsök és zöldségek

-         hal

-         diófélék és magvak

-         bab

-         teljes kiőrlésű gabonafélék

-         olívaolaj

A paleo étrend

A paleo diéta hívei ugyanazokat az ételeket eszik, mint őseink a "régi kőkorszakban". A diéta javaslatot tesz bizonyos, gyulladást csökkentő élelmiszerek, például gyümölcsök és zöldségek fogyasztására. De sok vörös húst is tartalmaz, ami ellenkező hatást válthat ki. Mindenképpen beszéljen szakemberrel vagy a kezelőorvosával mielőtt diétába kezd!

A paleo diéta a bőséges étkezést szorgalmazza az alábbi alap élelmiszerekből:

-         húsok

-         zöldségek

-         gyümölcsök

Néhány más diétához hasonlóan ez is magas fehérjetartalmú és alacsony szénhidráttartalmú étrend. A paleo diéta az alábbi élelmiszerek elhagyását javasolja:

-         gabonafélék

-         cukrok

-         tejtermékek

-        feldolgozott élelmiszerek

Végső soron elmondható, hogy egy kiegyensúlyozottabb, természetes alapanyagokat tartalmazó étrend fogyasztása mindenképpen előnyt jelent a  szigorúbb étrendekkel összehasonlítva, mivel kevésbé korlátozza a makrotápanyagok egész élelmiszercsoportjait, és hozzájárulhat a szervezetben lévő gyulladások csökkentéséhez.

Reumatoid Arthritisz barát receptek:

Cseresznyés kókuszos zabkása

1,5 csésze zab

4 evőkanál chia mag

3-4 csésze kókuszos növényi tejhelyettesítő ital

3 evőkanál nyers kakaó vagy 1-2 evőkanál kakaópor

csipetnyi stevia

kókuszreszelék

cseresznye (friss vagy fagyasztott)

étcsokoládé reszelék

juharszirup

Keverjük össze a zabot, a chiát, a kókusztejet, a kakaót és a steviát egy lábasban. Közepes lángon forraljuk fel, majd alacsonyabb hőfokon főzzük, amíg a zab megfő.

Öntsük egy tálba, és ízlés szerint hintsük meg kókuszreszelékkel, cseresznyével, étcsokoládé forgáccsal és juharsziruppal.

Rakott édesburgonya

Összetevők:

2 közepes méretű édesburgonya 

1-2 szelet  gyömbér

2 gerezd fokhagyma

1 evőkanál extra szűz olívaolaj

2 evőkanál currypor

1 kisebb doboz  paradicsomszósz konzerv

4 nagy tojás

1/2 csokor koriander

Az édesburgonyát alaposan megmossuk, majd kisebb kockákra vágjuk. Tegyük a felkockázott burgonyát egy nagy fazékba, és fedjük le vízzel majd forraljuk fel. Főzzük az  édesburgonyát 5-6 percig, vagy amíg villával megszúrva megpuhul. A megfőtt édesburgonyát szűrőben lecsepegtetjük.

Amíg a burgonya forr, kezdjük el a mártást. Hámozzuk meg a gyömbért zöldséghámozóval, vagy kaparjuk le a héját egy kanál oldalával. Egy kis lyukú sajtreszelővel reszeljünk le körülbelül 1-2 vékony szelet gyömbért. A fokhagymát pedig passzírozzuk át fokhagymaprésen.

Rakjuk a gyömbért, a fokhagymát és az olívaolajat egy nagy serpenyőbe.  Pirítsuk meg a gyömbért és a fokhagymát közepesen alacsony hőfokon 1-2 percig, vagy amíg megpuhul és illatos lesz. Adjuk hozzá a curryport a serpenyőhöz, és pirítsuk még körülbelül egy percig, hogy a fűszerek megpiruljanak.

Adjuk hozzá a paradicsomszószt a serpenyőhöz, és keverjük össze. Állítsuk fel a hőfokot közepesre, és melegítsük fel a szószt. Kóstoljuk meg a szószt, és ha szükséges, sózzuk meg. Adjuk a főtt és lecsepegtetett édesburgonyát a serpenyőhöz, és keverjük össze, hogy a szósz bevonja. Adjunk hozzá néhány evőkanál vizet, ha a keverék száraznak tűnik.

Készítsünk négy kis mélyedést az  édesburgonyás keverékben, és üssünk mindegyikbe egy-egy tojást. Tegyünk fedőt a serpenyőre, és hagyjuk, hogy felforrósodjon. Pároljuk a tojásokat a mártásban 6-10 percig, vagy amíg átsülnek (kevesebb ideig, ha folyós sárgáját szeretnénk).

A tetejére apróra vágott friss koriandert szórjunk.