A magnézium az egyik legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag az emberi szervezetben és 50%-ban megtalálható a csontokban is. A cinkhez hasonlóan egy fajta kofaktorként szolgál, és a szervezetünkben több mint 300 fajta biokémiai reakcióban vesz részt. Például az izom, idegműködés, megfelelő szívmunka fenntartása de az immunrendszer működéséhez is hozzájárul.
A magnéziumhiány majdnem minden embernél előfordul, ha az alábbi tüneteket tapasztalhatja akkor Önnél is érdemes lenne magnéziumot pótolni:
- ingerlékenység
- szorongás
- levertség
- gyengeség
- fejfájás
- álmatlanság
- hányinger
- izomgörcsök
- izomrángatózás
- Székrekedés
Nagyon sok krónikus betegség megelőzésében és gyógyításában is szerepe van, fontos hogy tudjuk a magnézium milyen formái léteznek étrend-kiegészítőként.
A magnézium nem könnyen szívódik fel a szervezetben hacsak nem kapcsolódik először egy szállító anyaghoz. Ezért nagyon sok étrend-kiegészítőt gyártó cég kelát (kelatált vagy összekötött) komplex formában készíti a termékeit, ami a fémek szerves és aminosavakkal alkotott vegyületeit jelenti. A következő formák tartoznak ide: magnézium-oxid, magnézium-szulfát vagy a magnézium-karbonát. A minőség azon múlik, mennyi magnézium van a termékben és milyen a biológiai hasznosulása. A biológiai hasznosulás azt jelenti, hogy mi az a mennyiség, amit az emésztőrendszer fel tud szívni, a sejtek működéshez fel tud használni és az egészség javára tud fordítani.
9 fajta magnézium létezik:
- A magnézium aminosavval képzett kelátja
A magnézium ásványi kelatált formája, egy ionos magnézium oxid kapcsolódik egy fajta kevert formájú aminosavhoz. Ez lehet laktát, glicin, aspartát, arginin stb. A legjobb kelatált formájú magnézium az aszpartát és az arginin.
- Magnézium-oxid
Magnéziának is hívják angolul, főleg orvosi körökben hashajtóként használják és a gyomorsav túltengésre is kiváló. Ezen forma bár magas koncentrációjú de nem jó a biológiai hasznosulása ( 4%).
- Magnézium-citrát
A magnézium citromsavas sójából származik, alacsonyabb koncentrációjú de magas biológiai hasznosulású (90%) forma. A magnézium-citrátot gyakran használják a bélmozgás beindításához, de a vesekövek megelőzése kapcsán is folytatnak tanulmányokat vele.
- Magnézium-orotát
A magnézium legjobb formája étrendkiegészítőként az orotsav (B13 vitamin) ásványi sója. Mind a növények, mind az állatok orotátokat használnak fel a DNS és RNS felépítéséhez. Egy nagyobb horderejű klinikai vizsgálatban Dr. Hans A. Nieper megmutatta, hogy az orotátok a sejt membránokon átjuttatva hatékonyan eljuttatják a magnézium ionokat a mitokondriumba és sejtmagba is. A magnézium orotátok egyéb hasznos tulajdonságokkal is rendelkeznek melyek hozzájárulnak az emberi szervezet megfelelő működéséhez, és ezen forma a legjobb biológiai hasznosulású is egyben.
- Magnézium- klorid
Közepes koncentrációjú magnézium forma, de magas biológiai hasznosulással bír a magnézium- oxiddal szemben. Általában papírgyártáshoz, cement és tűzvédelmi anyaghoz is használják.
- Magnézium-laktát
A magnézium-laktát a magnézium-oxidhoz viszonyítva ugyancsak közepes koncentrációjú de magas biológiai hasznosulású forma. Főleg emésztőrendszeri problémáknál használják. Viszont akinek vese problémája van az kerülje el a magnézium ezen formáját.
- Magnézium-szulfát
A magnézium szervetlen formája: szerves koncentrációja 10%, és alacsony biológiai hasznosulású. A magnézium-szulfát magnéziumot, ként és oxigént tartalmaz, Epsom sónak is hívják (fürdéshez is használják).
- Magnézium-karbonát
Közepes mennyiségű magnéziumot tartalmaz és 30%-os a biológiai hasznosulása. Erős hashajtó hatású ha nagyobb mennyiségben vesszük be. Kréta/por/mészkőként is ismert és főleg az atlétikában, hegymászásban és súlyemelésben használják csúszásgátlóként.
- Magnézium-glicinát, malát és taurát
Kelatált formája a magnéziumnak, közepestől alacsony koncentrációjú tartalommal de magasabb biológiai hasznosulással rendelkezik. Mind a három magnézium formának különböző felhasználási területei vannak, de egyik sem annyira értékes, mint a korábban tárgyaltak.
A magnézium megtalálható a tökben, tarka és fekete babban, mákban, banánban, zabpehelyben és a zöld leveles zöldségekben, érdemes ezen élelmiszerekből napi szinten fogyasztani.