Cikkünk harmadik részében tovább vizsgáljuk mit javasolt enni reggelire, az első részt itt a második részt itt olvashatják.
Egészségesebb reggeli lehetőségek
A legjobb reggeli lehetőségek gyors energiát biztosítanak, miközben ebédig jóllakottan tartanak. Más szóval, az első étkezésünknek kiegyensúlyozott mennyiségben és minőségben tartalmaznia kellene fehérjét, zsírt és összetett, finomítatlan szénhidrátokat - ideális esetben inkább teljes értékű élelmiszerekből álljon, és nem erősen feldolgozott összetevőkből.
Íme néhány egészségesebb reggeli lehetőség, amit kipróbálhatunk:
- spenóttal, burgonyával, paradicsommal és mozzarella sajttal készült omlett
- teljes kiőrlésű pirítós avokádóval és tojással
- teljes zsírtartalmú görög joghurt friss gyümölccsel, dióval és egy kis mézzel
- édesburgonyás püré darált sertéshússal, kelkáposztával és zsályával (senki sem mondta, hogy nem lehet azt enni reggelire amit egy későbbi étkezésre ennénk, így is tökéletes).
- banános palacsinta, amely összetört banánból és két felvert tojás kombinációjával készül
- friss vagy fagyasztott gyümölcs- és zöldségturmix egy adag fehérjeporral.
- teljes kiőrlésű zsemle krémsajttal, füstölt lazaccal/sonkával és spenóttal
- teljes kiőrlésű kenyér zöldséges tojáskrémmel és paradicsommal vagy salátával
- zabból, teljes zsírtartalmú görög joghurtból és friss vagy fagyasztott bogyós gyümölcsökből készült zabkása melyet előző este rétegelve egy üvegtálban előkészítettünk
- friss almaszeletek mogyoróvajjal
- reggeli szendvics vagy wrap teljes kiőrlésű tortillából, tojással, sajttal, avokádóval és salsával.
Ne ragaszkodjunk a hagyományos reggelikhez, nyugodtan kísérletezzünk új ízekkel, formákkal! Ázsiában például reggelire mindig van leves!
Bármilyen ételkombináció, amely fehérjét, egészséges zsírokat (gondoljon az avokádóra, az olívaolajra, vagy az olyan ételekben lévő zsiradékra, mint a feldolgozatlan húsok, diófélék és magvak) és energiát adó szénhidrátokat tartalmaz, kiváló reggeli étkezés lehet - még akkor is, ha az előző esti vacsora maradékaiból készült.
Ráadásul nem kell reggeliznie, ha ébredéskor nem éhes. Míg egyesek reggel éhesek lehetnek, mások csak közelebb az ebédidőhöz állnak készen az evésre, mindkét variáció teljesen rendben van.
Bár valószínűleg hallotta már, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése, viszont sose kényszerítse magát az evésre ha nincs étvágya hacsak nem szed olyan gyógyszert amely mellé muszáj enni.
Valójában minden feleslegesen elfogyasztott étkezés, amikor nem vagyunk éhesek, túlzott kalóriabevitelhez és nem kívánt súlygyarapodáshoz vezethet.
Összegzés
Sok átlagos reggeli nem tartalmaz elegendő fehérjét és rostot, így már jóval a következő étkezési lehetőség előtt éhséget érezhetünk. Eközben más reggeli opciók tele vannak zsírral, és ettől ugyancsak kellemetlenül telítve érezhetjük magunkat.
Bár nem kell teljesen elkerülni ezeket a kevésbé egészséges választási lehetőségeket, érdemes kiegyensúlyozottabb ételeket választani a hétköznapi reggelihez, és a nem optimális reggeliket megtartani a különleges alkalmakra.
Próbáljon meg meggyőződni arról, hogy a nap első étkezése tartalmaz-e fehérjét, rostokat és egészséges zsírokat a jóllakottság elősegítése érdekében, valamint némi szénhidrátot az energiaellátás érdekében. Emellett próbálja meg elkerülni a cukortartalmú italokat, például a gyümölcsleveket vagy az édesített kávéitalokat.
Végül, ha olyan reggelit választ, amely feldolgozott élelmiszerek vagy finomított szénhidrátok helyett teljes értékű élelmiszerekből készül, az jobb választás, amely segíthet az egészsége optimalizálásában és a nap megfelelő indításában.